הארכיון הישראלי לסרטים הוא המוסד הגדול והעיקרי בישראל האחראי על איסופם ושימורם של עשרות אלפי סרטים, ישראליים וזרים. זהו ארכיון הסרטים הגדול ביותר במזרח התיכון, ובין נכסיו מצויים כ-30,000 עותקי הקרנה לסרטים ישראליים וזרים, 20,000 קלטות וידאו ואלפי נגטיבים של יצירות הקולנוע הישראלי.

הארכיון מחזיק גם באוצרות שערכם לא יסולא בפז, כמו קטעי הצילום הנדירים של חלוצי הקולנוע האחים לומייר מצרפת, המתארים את נופי ירושלים, יפו ובית לחם (1896). הקטעים האלה, שלכדו חלוצי הקולנוע במצלמתם לפני 120 שנה, נחשבים עד היום לסרט הראשון שנעשה בפלשתינה.

אפשר לראות באוספי הארכיון השונים חלקים מתמונת תצרף שלמה, המתארת את  ההיסטוריה הוויזואלית של ישראל במאה ה-20 כולה. קשה להפריז בחשיבותו של האוסף הזה, לא רק למדינת ישראל אלא לעולם היהודי כולו.

כחבר בארגון הארכיונים הבינלאומי (FIAF) הארכיון הישראלי לסרטים משתף פעולה עם ארכיונים אחרים בעולם למטרות תחקיר, חילופי סרטים, רכישות ועוד. במסגרת דיאלוג זה מאותרים סרטים הנוגעים למורשת היהודית במדינות שונות, ונעשה מאמץ להביא עותק שלהם לארכיון.

כמו כן מופקדים בארכיון רובם של הסרטים העלילתיים והתיעודיים הישראלים למטרות שימור. עותקים שונים של סרטים אלה מיועדים להקרנה בפסטיבלי סרטים בינלאומיים, פסטיבלים של קולנוע יהודי או מחוות שנעשות לקולנוע הישראלי ברחבי העולם. הסינמטקים השונים בארץ מבססים את עיקר תוכניית ההקרנה שלהם על מצאי הסרטים הקיימים בארכיון.

חוק הקולנוע מ-1999 קובע כי כל סרט הנתמך על ידי אחת הקרנות בישראל חייב להפקיד עותק אחד בארכיון הסרטים הישראלי.